Jak odpowiednio się przygotować do matury z rozszerzonej biologii

Jak odpowiednio się przygotować do matury z rozszerzonej biologii

Matura potrafi być niesamowicie stresująca – w końcu od niej zależy to, co będzie się dalej robić ze swoją edukacją. Niektóre kierunki studiów posiadają bowiem wysokie progi i trzeba mieć bardzo dobry wynik, aby się na nie dostać. Jest też wiele osób, które już od kilku lat nie uczęszczają do szkoły, a chciałyby jeszcze raz podejść do rozszerzenia z biologii, nie wiedzą jednak jak i z czego się uczyć. Warto więc zapoznać się z fundamentalnymi kwestiami, co pozwoli uzyskać zadowalające rezultaty.

Najważniejsze informacje

Najwięcej pytań na egzaminie maturalnym z biologii rozszerzonej odnosi się do anatomii i fizjologii człowieka. Zagadnienia te porusza podręcznik Biologia na czasie 2 zakres rozszerzony, autorstwa Marka Guzika, Ryszarda Kozika i Władysława Zamachowskiego. Należy on do wydawnictwa Nowa Era. Wyróżnia go przede wszystkim:

– przystępny sposób przekazywania informacji,

– łatwy do zrozumienia język,

– krótkie bloki tekstu,

– przyciągające do siebie uwagę ilustracje,

– jasno rozrysowane schematy,

– przydatne streszczenia na koniec każdego działu,

– dużo ciekawych zadań.

Zdecydowanie warto zainteresować się nie tylko tym konkretnym podręcznikiem, ale również całą ich serią. Z pewnością zapewni to wysoki wynik na maturze. Osoby podchodzące do egzaminu po latach także powinny go wybrać, gdyż nawet bardzo trudne zagadnienia są tam wytłumaczone w prosty sposób.

Specyfika zadań maturalnych

Matura z rozszerzonej biologii to dosyć specyficzny egzamin. Wymaga ogromnej wiedzy oraz zdolności logicznego myślenia. Warto więc nie tylko zakupić podręcznik Biologia na czasie 2 zakres rozszerzony, ale również rozwiązywać jak najwięcej arkuszy maturalnych. Trzeba się bowiem przyzwyczaić do tego, jak wyglądają zadania. Ponadto świetnym pomysłem będzie poćwiczenie czytania ze zrozumieniem. Duże znaczenie ma też panowanie nad stresem. Czasem zdarza się bowiem, że osoba o ogromnej wiedzy nie uzyska wysokiego wyniku, gdyż zdenerwuje się egzaminem tak, że nie będzie w stanie go napisać.